Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Σοφάδων Καρδίτσας

Νομοθεσία

Χρήσιμες Συνδέσεις

Το σχολείο μας

Το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.) Σοφάδων στεγάζεται εδώ και λίγα χρόνια στο κτίριο του 1ου ΕΠΑΛ (πρώην ΤΕΕ) Σοφάδων. Ιδρύθηκε το 2003 (ΦΕΚ 1494/τΒ΄/10-10-2003). Το 2007 (ΦΕΚ 1856/τΒ΄/13-9-2007) μετονομάσθηκε από Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Καρδίτσας σε Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Σοφάδων.

Στο σχολείο φοιτούν μαθητές από διάφορα μέρη του νομού Καρδίτσας. Παρέχεται η δυνατότητα επαγγελματικής εκπαίδευσης σε δύο ειδικότητες, στην κηπουρική και στην υδραυλική, σε κατάλληλα διαμορφωμένο περιβάλλον και εργαστήρια. Συγχρόνως οι μαθητές διδάσκονται Γλώσσα, Μαθηματικά, Μουσική, Φυσική Αγωγή, Πληροφορική, Κοινωνική και Επαγγελματική Αγωγή και Αισθητική Αγωγή. Παράλληλα υλοποιούνται εξατομικευμένα και μικροομαδικά υποστηρικτικά προγράμματα εκμάθησης.

Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Σοφάδων 2008-2009

Δημιουργία-Επιμέλεια Ιστοσελίδας : Ταουσάνης Νικόλαος ntaous@sch.gr